Yatak Sektörünün Gelişimine Tarihsel Bir Bakış

03 Aralık 2021
Yatak Sektörünün Gelişimine Tarihsel Bir Bakış

Yatağın gelişimi büyük ölçüde yaşam tarzının gelişimi ile yakından bağlantılıdır. Birçok eski toplumda yatak, evdeki en önemli mobilya parçası olarak kabul edildi; genellikle, dinlenmek ve uyumak için fazlasıyla önemli bir yere sahip oldu. Yüzyıllar boyunca, karyola çerçeveleri, lüksü karşılayabilecek olanlar için daha ayrıntılı hale geldi; bununla birlikte, şiltelerin yani yatakların kendisi basit ve rahatsız edici kaldı. Yirminci yüzyıla kadar, genellikle at kılı, pamuk veya yün ile doldurulmuş topaklı pedlerden oluşuyordu. Daha yoksul insanlar kenelere, yani saman, mısır koçanları veya diğer mahsul artıklarıyla doldurulmuş kumaş çuvallara güveniyorlardı. Tutarsız bir doku sunmanın yanı sıra, bu tür ilkel yatakların temizlenmesi zordu ve genellikle yatağa giren ya da toprak ve böceklerle tıkanan tarımsal döküntülerle dolu oldukları için sağlıklı ve steril de değildi. Bununla birlikte, somut bir avantaja da sahip olan eski usul yataklar evde, çöpe atılan çiftlik ürünlerinden yapıldıkları için ucuzdular. Küçük yerel üreticilerin ticari olarak yatak üretmeye başladığı on dokuzuncu yüzyılın sonlarında bile, eski yatak üreticileri yatak içeriğini son derece ucuz maliyetler ile (genellikle ikinci el malzemeler ya da kumaş atıkları ile doldurarak) üretmeyi tercih etti.

Yatak tasarımındaki muhtemelen en önemli gelişme olan, dengeleyici iç yaylara sahip yataklar, ilk olarak 1800'lerin ortalarında geliştirildi. Yatak üreticileri, döşeme katmanlarının içine bir dizi tek tip yay yerleştirerek, ürünlerine sağlam, esnek ve tek tip bir doku kazandırabilirler. Bununla birlikte, sözde yaylı yatakların üretimi pahalı olduğu için, başlangıçta yalnızca lüks gemiler ve lüks oteller bunları satın aldı. Yaylı yataklar, o zamana kadar karyola üreten bir şirketin başkanı olan Zalmon Simmons, Jr. tarafından seri olarak ancak I. Dünya Savaşı'ndan sonra üretildi. Simmons'ın 1926'da yaylı yatağı için 40 dolar -o zamanlar mevcut olan en iyi at kılından yapılan şiltenin iki katından fazla istemesine rağmen, ürünleri o kadar rahattı ki milyonlarca Amerikalı onları satın aldı.

Simmons, potansiyel müşterilerini yaylı şiltesine küçük bir servet gibi görünen parayı harcamaya daha istekli hale getirmek için iyi bir gece uykusunun avantajlarını tanıttı. Sonraki araştırmalar bol ve kaliteli uykunun sağlığın temel bir bileşenini oluşturduğunu doğruladığından, bu pazarlama stratejisinin etkinliği yıllar içinde arttı.

Günümüzde Yatak Sektörü

Günümüzün sofistike yatakları, uyku konforunu çeşitli şekillerde iyileştirmektedir. İlk olarak, çeşitli geliştirilmiş yaylı tasarımlar sayesinde, modern yataklar vücudun ağırlığını geniş bir alana dağıtır; bu aynı zamanda yatak üzerinde farklı aşınmaların önlenmesine de yardımcı olur. Ayrıca yataklar, omurganın doğal kavisli konumunda kalmasına yardımcı olmak için uygun yumuşaklık ve esneklikte yüzeyler sunar. Bununla birlikte, modern yatak üreticileri, uyuyan kişinin omurgasının konumunu bozacak, rahatsızlığa ve hatta ağrıya neden olacak aşırı yumuşak yüzeylerden dikkatli bir şekilde kaçınmaktadır.

Şu anda, yataklara yönelik tüketici talebi oldukça tutarlıdır.

Tasarımsal Farklılıklar

Günümüzde çoğu yatak standart ölçülere göre üretilmektedir. Bu standardizasyon, yatak imalatı yapan firmalar arasında oluşabilecek boyut farklılıklarını gidermek amacıyla sektör tarafından başlatılmıştır. Boyutlar arasında bebek yatakları, çocuk yatakları, tek kişilik, çift kişilik hatta kişiye özel ölçü üretimlerine de ağırlık verilmeye başlanmıştır.

Bununla beraber yatağın iç malzemesi yani kullanılan ham maddeler de birbirinden ayrılmaktadır. 

Tipik bir yatak nedir diye soracak olsak piyasada da fazlasıyla yer edinmiş ortopediklik anlamında ve uzun süreli kullanım fikri oturmuş olan yaylı yatakları örnek gösterebiliriz. Bu segmentte fiyat farklılığına sahip yaylı yataklar son derece sağlam ve ortopediktir. Üretim olarak bakıldığında yaylı yataklar sadece yaydan ibaret elbette değildir.

eski taş yataklar ve yatağın tarihi

Son dönemde yatak sektörüne yeni giriş yapan bir çok firma mevcut. Rekabeti oldukça tetikleyen bu durum firmalar tarafından yeni ne yapabiliriz fikrini de beraberinde getirmektedir. Bu durum yatak üretiminde kullanılan ham madde farklılıklarını ve kişiye özel üretimi olmazsa olmaz kriter haline getirmiştir.

Yukarıda yatağın tarihsel gelişimine ve yurt dışındaki aşamaları hakkında bilgiler vermeye çalıştık . Günümüz Türkiye’sinde durum çok da farklı değil aslına bakarsanız. Eski usul yöntemlerle üretilen yataklar döşek veya yer yatağı olarak adlandırılan yün, keçe ya da pamuk ile yapılmaktaydı. Ne  derece sağlıklı olduğu tartışmaları bir yana herkese uygun yapıda olmadığı aşikardır.

Bu düşünceden hareketle kişiye en uygun yatak nedir ve nasıl olmalıdır sorusu herkesçe ya da yatağını değiştirmek isteyen herkes için en önemli soru haline gelmiştir.

En Doğru Yatak Nasıl Seçilir?

Bir çok insan yatak seçiminde gereksinimlerinin ne olduğu konusunda çok bilinçli değil. Yılların vermiş olduğu deneyimle Türkiye’nin en büyük sünger üreticilerinden İşbir sünger olarak bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu ve en doğru tercihi yapmaları konusunda müşterilerimizi olabildiğince doğru yönlendirmek istediğimizi belirtmek isteriz.

Yatak konusunda verilen bilgiler ışığında son yıllarda en çok tercih edilen yatak çeşitlerinden biri de sünger yatak olmuştur. Sünger yatak denince yaysız bir yatak fikri bir çok kişiye oldukça uzak gelse de bizce doğru kiloya göre konumlandırılmış ve bu doğrultuda üretilen bir sünger yatak oldukça sağlıklıdır.

Yatak sektöründe kullanılan çok çeşitli süngerler mevcut. Bunlardan en bilineni viscodur. Visco başlı başına bir yatak olma konusunda yeterli bir ham madde değildir. Mutlaka alt katmanda yay veya yüksek dansiteli bir sünger ile desteklenmelidir. Yaysız, sünger yataklar konfor anlamında oldukça başarılıdır.

En uygun yatak nasıl bulunur

Yaysız sünger yatakların en önemli özelliklerinden biri de yıkanabilir kılıfa sahip olmasıdır. Özellikle son dönemlerde tüm dünyada var olan pandemi ile birlikte herkesin kaygısı hijyen elbette. Tam da bu noktada yıkanabilir kılıfa sahip sünger yataklar oldukça talep gören bir hal aldı.

Kaliteli uyku yoğun iş temposuna sahip bireylerde daha da önemli hale gelmektedir. Yaylı yataklar dayanıklılık konusunda ne kadar yerini sabitlemiş olsa da yatakta kullanılan yayın manyetik alan yorgunluğu oluşturduğuna yönelik iddialar da yaysız yatağa olan ilgiyi biraz daha cezbeder hale gelmiştir.

Online Sünger Siparişi

İşbir Online olarak süngerlerimiz istediğiniz her ölçüde özel kesim yapılmakta olup kalan parçalarıyla birlikte tarafınıza gönderilmektedir.

Yatak süngeri ihtiyacınızda, web sitemizde yer alan sünger sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İstenilen ölçüde özel kesim sünger ihtiyacınızı web sitemiz üzerinden vereceğiniz sipariş ile tedarik edebilirsiniz. Toplu ürün alımları hakkında bilgi almak için 0850 840 3 312 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bilgi ve yardım alabilirsiniz. Dilerseniz destek@isbironline.com adresimizden e-posta yoluyla da bizimle iletişime geçebilirsiniz

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.