Akustik Sünger

08 Ekim 2021
Akustik Sünger

Akustik Sünger

Akustik sünger , açık hücreli bir köpüktür. Gürültü azaltma veya gürültü kontrolü amacıyla, ses dalgalarını zayıflatarak genliklerini azaltır. Enerji ısı olarak dağılır. Akustik sünger
birkaç farklı renk, boyut ve kalınlıkta yapılabilir. Gürültü seviyelerini, titreşimi ve yankıları kontrol etmek için duvarlara, tavanlara, kapılara ve odanın diğer özelliklerine akustik köpük takılabilir. Birçok akustik sünger ürünü, boyalar veya alev geciktiricilerle işlenir.

AKUSTİK SÜNGER

Akustik süngerin amacı, absorpsiyon yoluyla artık sesi kontrol ederek bir odanın ses kalitesini iyileştirmek veya değiştirmektir. Bu amaç, akustik sünger panellerin duvarlara, tavanlara, zeminlere ve diğer yüzeylere stratejik olarak yerleştirilmesini gerektirir. Doğru yerleştirme, oda içindeki rezonansın etkin bir şekilde yönetilmesine ve odaya istenen ses niteliklerinin verilmesine yardımcı olabilir.

Akustik Süngerin Kullanım Alanları

Akustik sünger, istenmeyen yankılanmaları etkin bir şekilde yöneterek bir odanın ses özelliklerini geliştirmektir. Bu nedenle akustik sünger genellikle restoranlarda, performans alanlarında, ve kayıt stüdyolarında kullanılır. Akustik köpük genellikle spor salonları, kiliseler, sinagoglar, stüdyolar, sinemalar, tiyatrolar ve konser salonları gibi aşırı yankılanmanın ortaya çıkma eğiliminde olduğu geniş, yankılı yüzeylere sahip büyük odalara da kurulur. Amaç, oda içindeki rezonansı azaltmak, ancak tamamen ortadan kaldırmak değil, Akustik köpük veya benzeri ses emici malzemelerin bulunmadığı yönetilmeyen alanlarda, ses dalgaları yüzeylerden yansır ve odanın içinde sıçramaya devam eder.

AKUSTİK SÜNGER ÖZELLİKLERİ

Bir dalga, katı bir yüzeye çarpma gibi akustik empedans değişikliği ile karşılaştığında, akustik yansımalar meydana gelir. Bu yansımalar, dalga duyulmaz hale gelmeden önce birçok kez meydana gelecektir. Yansımalar, faz toplamı ve faz iptali gibi akustik sorunlara neden olabilir. Doğrudan kaynak dalgası yansıyan dalgalarla çakıştığında yeni bir karmaşık dalga ortaya çıkar. Bu karmaşık dalga, kaynak materyalin frekans yanıtını değiştirecektir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.